Aktualności

AGRO SHOW 2017 – podsumowanie wystawy

29.09.2017

Zakończyła się dziewiętnasta edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW. Organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych impreza odbyła się w dniach 22-25 września 2017 roku w Bednarach koło Poznania (gmina Pobiedziska).

Możemy śmiało stwierdzić, że wydarzenie zakończyło się pełnym sukcesem. Na wystawie pojawiło się niemal 800 wystawców, których stoiska zajmujące łącznie powierzchnię 136 tys. m2 odwiedziło prawie 112 tysięcy osób. Frekwencja dopisała mimo niesprzyjającej pogody. Bez wątpienia AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie i prawdziwe święto branży!

DOSKONAŁE WARUNKI WYSTAWIENNICZE, KOMPLEKSOWA OFERTA DLA BRANŻY ROLNICZEJ, NOWOCZESNE TECHNOLOGIE
AGRO SHOW to każdego roku najbardziej oczekiwana impreza branżowa, postrzegana jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych, a także produktów    i usług dla rolnictwa. Wystawa organizowana jest przez PIGMiUR od 1999 roku. W tym roku podczas 4 dni rolnicy mogli zapoznać się z kompleksową ofertą niemal 800 wystawców z kraju i zagranicy. Ponadto mieli możliwość spotkania się bezpośrednio z przedstawicielami wszystkich liczących się instytucji oraz agencji związanych z branżą rolniczą. Spośród innych wystaw branżowych AGRO SHOW wyróżnia otwarta przestrzeń – 120 ha na terenie lotniska Bednary, która daje niemal nieograniczone możliwości prezentacji maszyn. Do dyspozycji wystawców ponownie oddaliśmy aż 136 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Maszyny i urządzenia rolnicze można było zobaczyć nie tylko na tradycyjnych stoiskach, ale również na pasie startowym i podczas pracy na polu. Nie zabrakło też oferty producentów nawozów, nasion i środków ochrony roślin, a także firm z sektora finansowego oraz wielu różnych branż związanych z rolnictwem. Dzięki temu odwiedzający mogli zapoznać się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa. Z naszych obserwacji wynika, że na przestrzeni lat AGRO SHOW dynamicznie się rozwinęło, stając się ważną platformą do poszerzania wiedzy, wymiany poglądów, kontaktów i doświadczeń. Wierzymy, że podczas tej imprezy każdy zwiedzający mógł znaleźć tutaj coś dla siebie i produktywnie spędzić czas.

POKAZY MASZYN NA STOISKACH, NA PASIE I W RINGU PODCZAS PRACY
W tym roku można było podziwiać najnowsze i najnowocześniejsze maszyny i urządzenia rolnicze nie tylko na stoiskach wystawców, na poletkach pokazowych czy na pasie startowym, ale też podczas pracy na wolnym powietrzu w ringu. Pokazy maszyn na żywo to od lat najbardziej oczekiwany i efektowny element Wystawy, cieszący się niezmiennie wysoką frekwencją.

W dynamicznej akcji w ringu zobaczyliśmy opryskiwacze wraz z ciągnikami oraz ładowarki teleskopowe. Tak jak w latach poprzednich prezentacjom towarzyszył profesjonalny komentarz. Wszystkie pokazy zgromadziły tłumy rolników, którzy na własne oczy mogli przekonać się jak poszczególne maszyny sprawdzają się w polu. Ponadto mogli porównać osiągi techniczne zaprezentowanych maszyn i urządzeń oraz porozmawiać bezpośrednio z producentami i dealerami.

KONKURSY
Jako PIGMiUR od wielu lat kładziemy duży nacisk na edukację i szerzenie fachowej wiedzy branżowej. Podczas AGRO SHOW 2017 odbyły się finały organizowanych przez Izbę ogólnopolskich konkursów „Mechanik na Medal”, „Młody Mechanik na Medal” i „Serwis na Medal”.


Mechanik na Medal – VI edycja
Uczestnikiem konkursu mogła zostać osoba pełnoletnia zatrudniona na podstawie umowy o pracę w zakładzie serwisowym maszyn rolniczych, wykonująca prace związane z naprawą maszyn rolniczych, a także przedsiębiorca prowadzący zakład serwisowy maszyn rolniczych.
O zwycięstwo w ostatecznej rozgrywce walczyło 5 mechaników, którzy okazali się najlepsi w eliminacjach on-line. Panowie zmierzyli się w bezpośredniej rywalizacji podczas etapu praktycznego, który miał miejsce 21 września 2017 roku w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Finał teoretyczny odbył się w Bednarach podczas AGRO SHOW.
Laureatami szóstej edycji konkursu „Mechanik na Medal” zostali:
I miejsce – ADAM BAWORSKI
II miejsce – DAWID ŻŁOBICKI
III miejsce – RADOSŁAW KACZMARSKI
Młody Mechanik na Medal – V edycja
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół rolniczych pragnących rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych. Młodzi mechanicy ze szkół z całej Polski mieli do wykonania zadania praktyczne oraz serię pytań teoretycznych. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie ambitnie walczyli o atrakcyjne nagrody. Dodatkowo przyznane zostały również nagrody dla szkół, których uczniowie zajęli 1, 2 lub 3 miejsce w konkursie.
Laureatami piątej edycji konkursu „Młody Mechanik na Medal” zostali:
I miejsce – ADAM KONTOWSKI – ZSR LUTUTÓW
II miejsce – KRZYSZTOF KAŁAT – ZSP1 GNIEZNO
III miejsce – ADAM WIŚNIEWSKI – ZSOiZ MOŃKI
Serwis na Medal – V edycja
Celem konkursu jest promocja usług serwisowych oraz podkreślenie ważnej roli, jaką obsługa serwisowa odgrywa w procesie eksploatacji maszyn. Konkurs skierowany jest do zakładów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych i dysponujących do tego celu wydzielonymi i odpowiednio wyposażonymi stanowiskami. Rywalizacja w tym roku była bardzo emocjonująca.
Laureatami piątej edycji konkursu Serwis na Medal zostali:
I miejsce – RAIFFEISEN AGRO-TECHNIKA ze Śremu
II miejsce – POL-AGRA z Płońska
III miejsce – PERKOZ z Brodnicy

AŻ DWIE AGRO DEBATY
Tym razem w Bednarach odbyły się aż dwie Agro Debaty, zorganizowane wspólnie przez PIGMiUR i redakcję rolną TVP 1. Pierwsza debata odbyła się w sobotę 23 września pt.: „Modernizacja gospodarstw rolnych przy wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stan i perspektywy dla rynku maszyn i urządzeń rolniczych.”

Uczestnikami dyskusji byli: przedstawiciel ARiMR – pan Sławomir Fabijański, przedstawiciel Wielkopolskiego ODR – pan Jarosław Cieśla, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. rolnictwa poseł pan Jan Krzysztof Ardanowski, pan Dariusz Porzuczek z firmy Wielton oraz pan Waldemar Kwiatkowski reprezentujący firmę doradczą Rolniczy Dom Polski. Dowiedzieliśmy się m.in. na jakim etapie jest nabór wniosków, ile podpisano umów, ile wypłacono środków, co w procedurze pozyskania środków sprawia najwięcej problemów rolnikom, jaki wpływ na rynek maszyn i urządzeń rolniczych ma pomoc z PROW 2014-2020, a także co rolnicy kupują najczęściej i jakie nowości szykują producenci. Druga debata pt. „System ubezpieczeń rolniczych – korzyści czy straty? Oczekiwania rolników i interesy firm ubezpieczeniowych” miała miejsce w niedzielę 24 września, a uczestniczyli w niej: pani Lucyna Grudzień-Kozaczka z Wielkopolskiego ODR, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych pan Wiktor Szmulewicz,  a także reprezentujący Polską Izbę Ubezpieczeń pan Andrzej Janc. Dyskusja toczyła się m.in. o ostatnich zmianach w systemie ubezpieczeń, jego skuteczności oraz propozycjach zmian na przyszłość. Całe Agro Debaty zostały sfilmowane i już wkrótce będzie można ją obejrzeć na stronie internetowej Izby.

UDOGODNIENIA I ATRAKCJE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
AGRO SHOW cały czas się rozwija i staje się coraz bardziej przyjazne dla wystawców i odwiedzających. Dbając o Państwa komfort również w tym roku dla wszystkich przygotowaliśmy wiele udogodnień i atrakcji, które sprawdziły się już podczas poprzednich edycji, takie jak:
– bezpłatny parking, wstęp i katalog Wystawy,
– linie meleksowe kursujące po stałych trasach na terenie Wystawy,
– punkty informacyjne,
– mobilny bankomat,
– bezprzewodowy dostęp do internetu w punktach Wi-Fi,
– Ścieżka Edukacyjna (!!! to była nowość),
– Wioska Bezpieczeństwa,
– seminaria branżowe,
– Strefa Juniora – plac zabaw dla dzieci,
– kanał CB ułatwiający komunikację,
– dedykowana infolinia,
– punkty gastronomiczne,
– specjalne kładki i wyłożone ścieżki ułatwiające poruszanie się po błocie i podmokłym terenie.
Jako organizator zapewniamy, że podczas następnych edycji Wystawy będziemy zaskakiwali zwiedzających kolejnymi nowościami.

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA – nowość!!!
Po raz pierwszy na AGRO SHOW specjalnie z myślą o uczniach i nauczycielach Izba przygotowała Ścieżkę Edukacyjną. W piątek 22 września podczas dnia dla szkół, uczniowie mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy z zakresu mechanizacji rolnictwa. 11 firm specjalnie na tę okazję przygotowało program pokazów, szkoleń, konkursów i innych edukacyjnych aktywności. Przedsięwzięcie cieszyło się sporym zainteresowaniem, w związku z tym najprawdopodobniej będzie kontynuowane w latach kolejnych.

WIOSKA BEZPIECZEŃSTWA
Jedną z wielu atrakcji tegorocznej wystawy AGRO SHOW była Wioska Bezpieczeństwa, czyli miejsce upowszechniania dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa życia i pracy na wsi. Swoje stoisko miała tu KRUS. Gospodarz terenu czyli Sobiesław Zasada Centrum, przygotowało symulator dachowania, symulator pasów czy mini szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Odwiedzający mogli przekonać się jak mogłaby wyglądać jazda autem po spożyciu alkoholu dzięki alkogoglom. Do interaktywnego świata wirtualnej rzeczywistości zaprosiła firma Bayer, która zaprezentowała aplikację „Wirtualna farma” pozwalającą dowiedzieć się o bioróżnorodności i odpowiedzialnym stosowaniu środków ochrony roślin.

PROGRAM „TYDZIEŃ” W TVP 1
Podczas AGRO SHOW 2017 na terenie Wystawy Telewizja Polska wybudowała specjalne studio, gdzie w dniu 23 września nagrany został magazyn rolniczy „Tydzień”. W programie wzięli udział m.in. przedstawiciele PIGMiUR, którzy opowiedzieli o organizacji Wystaw i atrakcjach czekających na rolników, a także o perspektywach na rynku maszyn rolniczych w Polsce. Emisja gotowego magazynu odbyła się w niedzielę 24 września o godzinie 8:00, na antenie TVP 1 – patrona medialnego Wystawy.

PATRONATY
Patronat honorowy nad tegoroczną Wystawą sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel, a patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP1.

AGRO SHOW – NAJWAŻNIEJSZE LICZBY:
– Wystawa została zorganizowana po raz pierwszy przez PIGMIUR w 1999 roku. W nadchodzącym 2018 roku będziemy obchodzić jej 20-lecie.
– Na tegorocznym AGRO SHOW wystawiło się prawie 800 firm, w tym ponad 100 wystawców z zagranicy.
– W ciągu 4 dni Wystawę odwiedziło ponad 111.500 osób.
– Zarejestrowanych zostało 270 autokarów grup zorganizowanych.
– Powierzchnia wystawiennicza wyniosła 136 tysięcy m2.
– Cały obszar wystawy przekroczył 120 ha.

WYSTAWY W 2018 ROKU
Serdecznie zapraszamy na kolejne wystawy o tematyce rolniczej organizowane przez PIGMIUR w 2018 roku:
MAZURSKIE AGRO SHOW OSTRÓDA – 10-11 luty 2018 r., Ostróda.
ZIELONE AGRO SHOW – 26-27 maja 2018 r., lotnisko Ryki-Ułęż.
AGRO SHOW – 21-24 września 2018 r., Bednary, gmina Pobiedziska.