Akademia Trawy – wyjątkowy projekt firmy AGRIHANDLER

10.10.2022

W marcu 2022 roku ruszyła Akademia Agrihandler. Jest to 3 – letni projekt badawczy, podczas którego eksploatowane są trzy wynajęte pola uprawne, znajdujące się w różnych częściach Polski. Każde z nich podzielone jest na cztery osobne części, na których zastosowane są inne techniki agrarne. Projekt wsparty jest wiedzą autorytetów naukowych: Prof. dr hab. inż. Romana Łyszczarza, który jest niekwestionowanym znawcą w dziedzinie rozwoju traw. Wydział Rolnictwa i Biotechnologii i Politechniki Bydgoskiej reprezentowany przez Prof. dr hab. inż. Mirosława Kobierskiego zajmuje się szerokimi badaniami i ich analizą.

Głównym założeniem projektu Akademia Agrihandler jest zmniejszenie kosztów produkcji mleka,  poprawa  jakości  gleby  oraz zmniejszenie  emisji  do  atmosfery  szkodliwych    substancji    poprzez    wykorzystanie nowoczesnych technologii pielęgnacji użytków zielonych. Istotnym elementem projektu są nie  tylko  zmiany  dotyczące  otrzymanych  zbiorów, czy zmniejszenie (wyeliminowanie) konieczności stosowania sztucznych nawozów. Kluczowymi elementami jest wyższa jakość zebranego materiału, a więc możliwość zwiększenia udziału naturalnej paszy, przy zachowaniu najwyższej troski o środowisko naturalne i zachowaniu wody w glebie.

Chcemy pokazywać Rolnikom, Hodowców – jak poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii można zaoszczędzić. Założyliśmy, że będziemy analizować pola testowe w trzech różnych lokacjach
w kraju – gdzie występują inne kategorie gleby oraz gdzie zastosowaliśmy różne rodzaje nawozów. Analiza wyników i efektów naszej pracy pozwala dokładnie zweryfikować efektywność oraz wydajność proponowanych rozwiązań w codziennej pracy Rolnika.”
podkreśla Aleksander Muss- Dyrektor Handlowy Agrihandler

Przed rozpoczęciem prac polowych zostały zebrane próbki ziemi, oraz nawozów naturalnych. Poddane zostały one analizie w celu odpowiedniego doboru materiałów i składników. Mierzone są również takie parametry jak nasłonecznienie, ilość opadów, wilgotność gleby i inne.

W marcu przeprowadzono proces aeracji, czyli usuwania zagęszczeń w wierzchniej warstwie użytków zielonych z wykorzystaniem aeratora marki Evers.  Wyposażony on jest w specjalnie zaprojektowane, hartowane ostrza (24 ostrza na każdy metr), które nie uszkadzają runi. Kolejnym etapem była doglebowa aplikacja nawozu organicznego (w zależności od lokalizacji były to: gnojowica, gnojówka, poferment). W tym celu na polach testowych wykorzystany został wóz asenizacyjny  Veenhuis Profiline 19450 o pojemności 20 000 litrów wraz z aplikatorem doglebowym Veenhuis Ecojet 7.60, wyposażonym w talerze, które rozcinają i odchylają darń tworząc bruzdę, w którą jest wlewany nawóz. Dodatkowo na wybranych polach, wysiana została specjalna mieszanka traw z wykorzystaniem siewnika marki EVERS.

W maju, lipcu oraz w sierpniu odbyło się koszenie z wykorzystaniem zestawu firmy Elho: kosiarki czołowej NM 3700 F o szerokości roboczej 3,7 metra oraz tylnej typu motyl NM 10500 SideFlow
o szerokości regulowanej w zakresie od 9,4 do 10,5 m. Maszynę ciągnął traktor JCB Fastrac 8330
o mocy 348 KM.
Efektywne zbiory zielonki możliwe były dzięki przyczepie Schuitemaker Rapide 660 ze skrzynią o pojemności 42 m3. Elementem wyróżniającym przyczepy tej marki jest ciągany podbieracz o szerokości 2 metrów. Jesienią planowane jest zakończenie prac na ten rok poprzez posezonowy zabieg głęboszowania za pomocą urządzenia EVERS.

DWA RAZY WIĘCEJ masy zielonej z takiego samego areału

Już po pierwszych miesiącach działań na polach Akademii pokazują, że używanie nowoczesnych maszyn przynosi korzyści. Efekty trzeciego pokosu Akademii Agrihandler w miejscowości Łodygowo (woj. warmińsko-mazurskie) pokazują, że na poletkach, gdzie stosowana była technologia Agrihandler zebrano z tego samego areału o 113% więcej trawy.