HORSCH – rekordowa inwestycja w siedzibie firmy w Schwandorfie

17.07.2019

HORSCH Maschinen GmbH inwestuje około 23 miliony euro w rozbudowę zakładu produkcyjnego w Schwandorfie. Do połowy 2020 roku powstaną trzy kluczowe projekty bardzo istotne dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Centralnym przedsięwzięciem będzie tak zwana „fabryka w lesie”, której oficjalne i uroczyste rozpoczęcie budowy nastąpiło 16.10.2018 roku.

W tylko ten projekt zostanie zainwestowane około 14 milionów euro. Na północ od dwóch hal: logistycznej i montażowej budowana jest kolejna hala produkcyjna o powierzchni 3600 m2. Nowa hala logistyczna będzie miała powierzchnię 4600 m2. Ponadto powstanie magazyn składowania na wolnym powietrzu o powierzchni około 4 200 m2, który będzie częściowo zadaszony i wykorzystywany do tymczasowego magazynowania podzespołów dostarczanych przez regionalnych dostawców. Celem podjętych działań związanych z rozbudową jest poprawienie sytuacji powierzchniowej w firmie w szczytach produkcyjnych, co jest spowodowane dynamicznym rozwojem firmy.

„Fabryka w lesie” zapewnia duże moce przerobowo-montażowe sięgające 220 milionów euro obrotu maszyn. Obie hale połączone są z traktem biurowo-socjalnym, którego powierzchnia wynosi 540 m2, co zapewnia dodatkowe 54 stanowiska biurowe. Tam też powstaną nowe miejsca pracy dla działu zakupu, przygotowania produkcji i zarządzania produkcją. Zakończenie pierwszej fazy budowy „fabryki w lesie” planowane jest na późne miesiące letnie 2019 roku. Faza druga budowy rozpocznie się zaraz po zakończeniu fazy pierwszej.

Na drugim etapie prac powstanie nowa lakiernia, która pokryje wyjątkowo wysokie zapotrzebowanie na malowane elementy w Schwandorfie. W sam budynek zainwestowane zostaną 3 miliony euro, a kolejne 4 miliony euro w lakiernię, która będzie należała do najnowocześniejszych obiektów i będzie pracowała według najnowocześniejszych standardów środowiskowych opartych na metodzie proszkowej, wskutek czego będzie generować minimalne ilości odpadów i emisji. Dzięki nowemu obiektowi lakierowanie, które do tej pory musiało być robione w Ronneburgu (w Turyngii), będzie mogło być wykonywane w Schwandorfie, co zapewni nowe moce przerobowe w zakładzie w Ronneburgu i ograniczy ruch pojazdów ciężarowych między obydwoma fabrykami.

W nowych halach powstaną również nowe sale sportowe dla pracowników.

Prace budowlane wykonywane dla budynku ACI – Rolniczego Centrum Innowacji – postępują bardzo dobrze. Nowy budynek przeznaczony dla działu badawczo-rozwojowego otrzyma kolejne 50 miejsc pracy. Wielkość inwestycji wyniesie około 2 miliony euro. W przyszłości znajdą tutaj zatrudnienie w nowoczesnym miejscu pracy inżynierowie, konstruktorzy, elektronicy i programiści. Budowa powinna zakończyć się w połowie 2019 roku.

Wszystkie wydatki poniesione przez HORSCHA na rozbudowę firmy w Schwandorfie wyniosą latem 2020 roku ok. 23 mln euro, co zapewni mu w siedzibie głównej kolejny skok w rozwoju. Już w 2017 roku sprzedaż w firmie osiągnęła rekordowy poziom 356 milionów euro (wzrost o 19% z 300 milionów w 2016 roku), a liczba pracowników na całym świecie uplasowała się na poziomie 1600 osób.