Kurs na sukces grupy GRIMME trwa

22.06.2022

Pomimo pandemii, problemów z naborem fachowców i następstw Brexitu grupa GRIMME z Damme w roku 2021 uzyskała wyniki porównywalne z dobrymi wynikami roku 2020. W grupie GRIMME w roku 2021 obroty wzrosły z 509,1 mln euro o 9,43 % na 557,1 mln euro.

Ponad 80 % obrotów zostało wygenerowanych poza granicami Niemiec. Wszystkie przedsiębiorstwa produkcyjne marek GRIMME, SPUDNIK, ASA-LIFT, INTERNORM i RICON wygenerowały wyższe obroty.

Wraz z wzrostem obrotów w ostatnich latach wzrosła też liczba zatrudnionych, z 2700 do ponad 2850 pracowników na całym świecie. 1850 pracowników jest zatrudnionych w Niemczech.

Główny udział w obrotach wielkości 384,5 mln euro, po 363,9 mln euro w roku 2020, ma Fabryka Maszyn Rolniczych GRIMME i jej spółki handlowo-serwisowe. W Belgii, Francji, Rosji i Chinach wzrosły zarówno udziały w rynku, jak i sprzedaż. W związku z następstwami Brexitu w Wielkiej Brytanii i wysoką inflacją w Turcji trzeba było pogodzić się ze spadkiem sprzedaży w tych krajach.

Amerykańska firma SPUDNIK z siedzibą w Blackfoot/Idaho, należąca od 2003 roku do grupy GRIMME, w roku 2021 pod kierownictwem Rainera Borgmanna wraz z załogą liczącą 420 pracowników wypracowała zyski w wysokości 110 mln euro. SPUDNIK jest w Ameryce Północnej czołowym producenten maszyn do ziemniaków i w coraz wyższym stopniu także maszyn do buraków cukrowych i warzyw. Z nowym samobieżnym kombajnem do szpinaku ze stali nierdzewnej, firma SPUDNIK wyznacza nowy kierunek w branży warzywniczej.

W roku 2013 firma GRIMME przejęła duńską spółkę ASA-LIFT, specjalizującą się w produkcji maszyn do warzyw, działającą na rynku już od 1936 roku. Załoga licząca 130 pracowników pod kierownictwem Joasa Lynga wypracowała w roku 2021 po raz pierwszy obroty w wysokości 20 mln euro. Panujący na całym świecie trend na zdrowe warzywa, a także niedobór pracowników przy zbiorach, znacznie zwiększa zapotrzebowanie na wydajne technologie. Z tego względu inwestycje w zakład w Sorö będą kontynuowane. Portfolio maszyn do warzyw oferowanych przez ASA-LIFT i GRIMME jest już teraz najobszerniejsze na rynku w tym bardzo wyspecjalizowanym sektorze i będzie nadal intensywnie rozwijane.

Laboratorium innowacji Schmiede.ONE w Düsseldorfie, zostało założone w 2017 roku przez Christopha Grimme i zatrudnia obecnie 20 fachowców w dziedzinie robotyki i cyfryzacji. W ścisłej współpracy z nowo utworzonym działem „Digital Business” w GRIMME, fachowcy zajmują się przyszłościowymi zagadnieniami, dla których opracowywane są następnie w szybkim tempie innowacyjne rozwiązania.

W roku 2019 firma GRIMME oraz indyjskie rodzinne przedsiębiorstwo Shaktiman, będące jednocześnie przodującym na rynku specjalistą w dziedzinie frezów uprawowych, założyła spółkę joint venture, która ma na celu zaopatrzenie rynku indyjskiego w wyspecjalizowane maszyny do uprawy ziemniaka. W międzyczasie oferowane są sadzarki i kombajny, a także specjalne frezy uprawowe. Owocem współpracy stały się w krótkim czasie takie maszyny, jak dwurzędowy kombajn do ziemniaków ze stołem przebierczym oraz kopaczka elewatorowa, przystosowana do współpracy z ciągnikami o mocy ok. 75 KM (~55 kW).

Inwestycje w przyszłość

Wraz ze wzrostem obrotów pozytywnie rozwinęła się także sytuacja finansowa, dzięki czemu możliwe jest sfinansowanie z własnych środków szeroko zakrojonych inwestycji na przyszłość. W ciągu najbliższych dwóch lat w samych Niemczech zainwestowanych zostanie ponad 50 mln euro. Inwestycje osiągną tym samym najwyższy poziom w 161-letniej historii firmy.

Planowane inwestycje to m. in. obszerna rozbudowa centrum dla klientów TECHNICOM w Damme, jak również inwestycje w wyposażenie zakładów produkcyjnych na całym świecie. Dalszym punktem ciężkości w planowanych inwestacjach jest kwestia ergonomii na stanowiskach pracy. W parku przemysłowym Niedersachsenpark, 15 km od Damme, powstaną nowe budynki przeznaczone do montażu i testów maszyn do zbioru, duże centrum maszyn używanych oraz budynek szkoleniowy. Zwolnione w ten sposób powierzchnie w halach w Damme zostaną wykorzystane do zaspokojenia stale rosnących potrzeb w zakresie logistyki i produkcji.

W siedzibie głównej w Damme powstanie nowy budynek administracyjny. Ponadto 10 % obrotów jest inwestowanych w innowacyjne rozwiązania i doskonalenie produktów, przy czym coraz większe znaczenie w tym obszarze ma cyfryzacja. Aby wzmocnić swoją pozycję na ważnym rynku bawarskim, w roku 2022 GRIMME rozpocznie działalność w swojej nowej siedzibie w Langquaid na południe od Regensburga.

Bieżąca działalność firmy

Rok 2022 przynosi ze sobą wiele specyficznych czynników mających wpływ na działalność gospodarczą na całym świecie. Przede wszystkim wojna na Ukrainie i związane z nią szeroko zakrojone sankcje mają poważny wpływ szczególnie na działalność Fabryki Maszyn Rolniczych GRIMME w Rosji i na Ukrainie. Duży popyt na całym świecie sprawił jednak, że straty poniesione w Rosji i na Ukrainie mogły być w większości zrekompensowane. Ponadto straty produkcyjne spowodowane pandemią koronawirusa wpłynęły negatywnie na terminy dostaw. Zakup części na rynku światowym jest bardzo utrudniony i w perspektywie średnio- i długoterminowej będzie nadal powodować problemy. Wysoki wzrost cen surowców, części zamiennych, energii, a także podwyżki wynagrodzeń doprowadziły do wzrostu cen również w przypadku produktów GRIMME.

Pomimo tych niekorzystnych okoliczności, grupa GRIMME spodziewa się pozytywnych wyników we wszystkich spółkach produkcyjnych. W przypadku dalszych eskalacji na świecie nie można wykluczyć nieprzewidywalnych i poważnych skutków, które mogłyby mieć negatywny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa.

Na przestrzeni ostatnich lat działalność Fabryki Maszyn Rolniczych GRIMME bardzo się rozwinęła, a wyzwania polityczne, ekonomiczne i społeczne stale rosną. Strategia One.GRIMME ma przygotować rodzinne przedsiębiorstwo na wyzwania w przyszłości. Cyfryzacja, sprawne struktury sprzedaży, nowe modele biznesowe, znaczne wzmocnienie rozwoju w zakresie maszyn do warzyw i buraków, wzmocnienie pozycji lidera w sektorze maszyn do ziemniaków oraz krótsze cykle rozwojowe to tylko niektóre z licznych działań. „Jako piąte pokolenie będziemy kontynuować filozofię przedsiębiorstwa, która odniosła sukces. Wdrożenie strategii One.GRIMME przygotowało nowy fundament dla organizacji, co nas cieszy i co chcemy wspierać ze wszystkich sił na wszystkich szczeblach” – oświadczają Christoph i Philipp Grimme, którzy jako dyrektorzy naczelni od 2016 i 2019 roku aktywnie kształtują rozwój grupy GRIMME. Komentarz Franza Grimme: „Wraz z żoną jesteśmy dumni z gorliwości naszych synów i podejmowanych przez nich działań, które zyskują wsparcie całej kadry przedsiębiorstwa. Nadal będziemy aktywnie wspierać naszych synów. Jesteśmy szczęśliwi widząc, że wszystko jest w dobrych rękach”.

Grupa GRIMME

Trzon grupy GRIMME stanowią producenci maszyn rolniczych GRIMME, SPUDNIK i ASA-LIFT oraz dostawcy INTERNORM i RICON. Siedem zakładów produkcyjnych znajduje się w Niemczech, Danii, Chinach i w USA. Spółki dystrybucyjne i serwisowe działają w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Belgii, Turcji, Rosji, Danii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Chinach, Polsce, USA i w Niemczech. Udziały w spółkach, takich jak DKE-Data GmbH (agrirouter), CCI, AGBrain, Seedhouse oraz wspólne przedsięwzięcia z firmami Shaktiman i SeedForward są również realizowane w ramach grupy GRIMME.

Grupa GRIMME zatrudnia na całym świecie ponad 3000 osób, z czego 2850 osób należy do ścisłej kadry pracowniczej. Kierownictwo grupy GRIMME to dyrektorzy naczelni Franz Grimme (Prezes Zarządu), Christoph Grimme (GRIMME Landmaschinenfabrik, SPUDNIK i ASA-LIFT), Philipp Grimme (INTERNORM i RICON), Franz-Bernd Kruthaup (GRIMME China i Joint Venture Shaktiman-GRIMME) oraz Dr. Michael Tönnies (Kierownik ds. handlowych).