Aktualności

PIGMiUR partnerem ogólnopolskiego konkursu SkillsPoland 2021

04.11.2021

Już w dniach 25-26 listopada br., na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO (ul. Żaglowa 11, Gdańsk) po raz pierwszy odbędzie się ogólnopolski konkurs SkillsPoland 2021, który jest eliminacjami do międzynarodowego konkursu WorldSkills, który odbędzie się 12-17 października 2022 roku w Chinach. Jednym z partnerów imprezy jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

SkillsPoland czyli?

SkillsPoland to niezwykłe wydarzenie, którego w naszym kraju jeszcze nie było. SkillsPoland składać się będzie z kilku wydarzeń, ale to przede wszystkim konkurs o zasięgu ogólnopolskim, który odbędzie się  aż w  9 konkurencjach (florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych, obsługa gości hotelowych, stolarstwo). Podczas konkursu wystąpi 100 zawodników (gościnnie również zawodnicy zagraniczni) i oceniać ich będzie 30 sędziów z Polski i zagranicy. W ciągu 2 dni zmierzą się zawodnicy z całej Polski, aby wyłonić najlepszych z najlepszych, którzy będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowym finale w Chinach (WorldSkills Shanghai 2022).

SkillsPoland to również panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, rządu, samorządu, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy „try a skill” dla odwiedzających, strefy partnerskie, targi  szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji.

Wyłącznym organizatorem wydarzenie jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i SkillsPoland. Gospodarzem SkillsPoland 2021 jest  Miasto Gdańsk, Patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Pomorskiego, Uniwersytet Gdański i Platforma Przemysłu Przyszłości.

To co jest szczególnie interesujące dla naszej branży to konkurencja – mechanika pojazdów rolniczych, których partnerem jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. W eliminacjach wystąpią laureaci konkursu Młody Mechanik na Medal w roku 2020. Będą to:
Sławomir Łukomski z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie, Paweł Oleszczyk z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach,
Rafał Piechaczek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Z „dzika kartą” w konkurencji wystąpi również Marek Wiącek, który startował już w zawodach EuroSkills w Graz i obecnei jest studentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwycięzca rywalizacji będzie reprezentował nasz kraj w naszej specjalizacji za rok na WorldSkills w Szanghaju.

Konkurs Młody Mechanik na Medal już po raz drugi był eliminacjami i przepustką do rywalizacji o udział w zawodach międzynarodowych. W tym roku były to zawody europejskie EuroSkills, w przyszłym roku światowe WorldSkills. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych współpracuje z Fundacją Rozwoju Sytemu Edukacji i dostosowuje swoje konkursy do cyklów i zasad konkursów międzynarodowych.

Sponsorami konkurencji mechanika pojazdów rolniczych podczas imprezy w Gdańsku będą firmy John Deere i Komatsu, z gościnności których nasi zawodnicy będą korzystać i tydzień przed rywalizacją w Gdańsku, wezmą udział w szkoleniach w siedzibach tych firm.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs jest skierowany do uczniów, studentów oraz osób pracujących, które do
12 października 2022 r. ukończą 18 lat i nie przekroczą 23 roku życia.

Czym jest WorldSkills i dlaczego warto wziąć udział w WorldSkills?

WorldSkills to największe na świecie zawody umiejętności branżowych, które skupia  85 państw. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.