SIPMA – test rozsiewaczy

07.04.2021

Precyzja wysiewu w rozsiewaczach nawozów to jedna z najbardziej istotnych cech charakteryzujących ten produkt, jednak nigdzie nie znajdziemy wyników badań porównawczych równomierności ich wysiewu. Dysponując wyjątkowymi możliwościami w postaci profesjonalnej i jedynej w Polsce Hali Wysiewu, firma SIPMA postanowiła przeprowadzić takie badania w Lublinie, a także pokazać, jak na przestrzeni lat rozwija się jeden z produktów firmy – rozsiewacze nawozów.

Wydarzenie przeprowadzono wspólnie z R&D Centre INVENTOR Sp. z o.o. – spółką należącą do GRUPY SIPMA, zatrudniającą profesjonalny zespół konstruktorów, technologów i badaczy, którzy korzystają z nowoczesnego parku badawczego. Do porównań wytypowano gamę rozsiewaczy o pojemności do 2 000 litrów. W trakcie prezentacji poszczególnych maszyn porównywane były kluczowe parametry ich pracy, tj.:

  • Równomierność wysiewu;
  • Wysiew graniczny;
  • Ergonomia użytkowania.

Rozsiewacze z nawozem przemieszczały się w poprzek linii pojemników z określoną prędkością na specjalnie zbudowanej platformie sterowanej elektronicznie. Pomiar masy nawozu w pojemnikach odbywał się automatycznie z wykorzystaniem elektronicznego układu pomiarowego, który jednocześnie obliczał określone parametry oraz przedstawiał wyniki w postaci wykresów.

Dla wysiewu normalnego oraz pogłównego wg. normy dopuszczalny stopień nierównomierności nie powinien przekraczać 15%. Norma obowiązuje dla wszystkich szerokości roboczych oraz dla wszystkich marek rozsiewaczy. W przypadku rozsiewacza SIPMA RN 1000 BORYNA stopień nierównomierności rozkładu poprzedniego wyniósł 10,1%. Wynik rozsiewacza marki SIPMA okazał się najlepszy spośród czterech testowanych tego dnia.

W konstrukcji rozsiewaczy SIPMA widoczny jest szczególny akcent na rozwój technologii wspierającej i optymalizującej pracę maszyn. Firma podkreśla nieustanne dążenia do zwiększania wydajności maszyn, przy jednoczesnym zagwarantowaniu użytkownikowi komfortu pracy i obsługi.

Przetestowanie rozsiewaczy nawozów dało możliwość zebrania uwag i spostrzeżeń dotyczących konstrukcji rozsiewaczy oraz sformułowania wniosków konstrukcyjnych, technologicznych, produkcyjnych i wizualizacyjnych, które zostaną wykorzystane w dalszej pracy nad produktem.