Cyfryzacja i robotyzacja to wyzwania XXI wieku, które nie ominą również rolnictwa. Ich celem jest optymalizacja i zwiększenie jakości produkcji, zmniejszenie zatrudnienia oraz ograniczenie presji środowiskowej. Innowacyjne technologie, tj. Internet Rzeczy (IoT), technologie satelitarne, przetwarzanie w chmurze czy sztuczna inteligencja przyczynią się do rozwoju rolnictwa.
Obecnie te rozwiązania znajdują zastosowanie m.in. w monitorowaniu zmian w charakterystyce gleby, precyzyjnym nawożeniu czy ochronie roślin. Do tego dochodzi automatyzacja procesów, takich jak siew, zbieranie plonów czy zarządzanie zwierzętami, monitorowanie stanu upraw i zwierząt za pomocą sensorów i systemów telemetrii.
W ciągu dekady sztuczna inteligencja znajdzie szerokie zastosowanie w rolnictwie i umożliwi znaczącą redukcję kosztów. Wykorzystanie AI w rolnictwie daje nowe możliwości zwiększenia wydajności i zrównoważonego wykorzystania zasobów w rolnictwie, a także odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów związanych z produkcją żywności.
Zastosowanie robotyzacji i sztucznej inteligencji to naturalne wyzwania dla sektora rolnego, w którym pomocą ma służyć właśnie projekt AgriFoodTEF. To międzynarodowy projekt, którego głównym celem jest wsparcie firm technologicznych działających dla branży rolno-spożywczej.
– W ramach programu oferujemy zaplecze testowe, eksperymentalne i technologiczne. Jest to połączenie obiektów fizycznych i wirtualnych, w których dostawcy technologii będą wspierani w testowaniu swoich najnowszych rozwiązań programowych / sprzętowych opartych na sztucznej inteligencji. Obejmuje on wsparcie dla pełnej integracji, testowania rozwiązań w celu rozwiązywania problemów / ulepszania produktów lub usług w danym sektorze, włącznie z walidacją i demonstracją w rzeczywistych środowiskach – mówi przedstawiciel polskiej satelity AgrifoodTEF Tomasz Jankowski.
Inwestowanie w nowoczesne technologie jest kosztowne, co może stanowić barierę szczególnie dla mniejszych podmiotów czy też start-upów. Program AgrifoodTEF jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na usługi z zakresu cyfryzacji i robotyzacji. Przede wszystkim umożliwia on dostęp do specjalistycznej infrastruktury testowej i badawczej oraz doświadczonych ekspertów. Możliwości jakie można uzyskać z programu to obiektywna ocena swoich rozwiązań i usług, rozwój produktu zorientowany na daną potrzebę rynku.
AgriFoodTEF pomaga w rozwoju osiągnięć z zakresu sztucznej inteligencji i robotyki dla branży rolno-spożywczej. Pozwala on również na sprawdzenie rezultatów w rzeczywistych warunkach i na rzeczywistych obiektach. Partnerami są Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, PCSS oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.