Aktualności

AGRO Debata – spotkanie ekspertów i wymiana poglądów na AGRO SHOW

13.09.2017

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych po raz kolejny będzie organizatorem debat, organizowanych podczas wystawy AGRO SHOW, na których eksperci dyskutować będą na tematy ważne dla branży.

AGRO SHOW to nie tylko prezentacja najnowocześniejszej techniki i rozwiązań dla rolnictwa, ale także wymiana wiedzy, doświadczeń i poglądów.
W sobotę o godzinie 11:00 odbędzie się pierwsza debata pt. „Modernizacja gospodarstw rolnych przy wsparciu PROW. Stan i perspektywy dla rynku maszyn i urządzeń rolniczych”. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele Wielkopolskiego ODR, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedstawiciel parlamentarnej komisji rolnictwa, rolnik i przedsiębiorca z branży. Podczas debaty postaramy się dowiedzieć na jakim etapie realizacji jest nabór wniosków z 2016 roku, ile umów już podpisano, ile środków wypłacono. Jak na tle krajów Europy Zachodniej wypada Polska, jaki wpływ na rynek maszyn i urządzeń rolniczych ma pomoc z PROW 2014 – 2020, jakie nowości szykują producenci. Mamy nadzieję również, że uzyskamy również odpowiedzi na pytania rolników. Jak sprawdzają się wprowadzone zmiany dotyczące wyboru oferty, jakie wady,  a jakie zalety ma portal zamówień? Czy zakup maszyn z unijnym dofinansowaniem  to jedyny sposób na unowocześnienie gospodarstwa? Czym rolnicy kierują się przy wyborze sprzętu.  I wiele innych.


W niedzielę natomiast o godzinie 12:00 rozpocznie się druga AGRO debata pt. „System ubezpieczeń rolniczych – korzyści czy straty? Oczekiwania rolników i interesy firm ubezpieczeniowych.”
Punktem wyjścia do dyskusji będzie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach, która  wprowadziła korzystne dla rolników zmiany. Poznamy stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Krajowej Rady Izb Rolniczych, która od dawna apelowała o zmianę sytemu. W dyskusji weźmie również udział przedstawiciel Wielkopolskiego ODR oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Współorganizatorem obu debat jest Redakcja Rolna TVP1. Moderatorem dyskusji będzie pani redaktor Małgorzata Motech-Pastuszko.