Fricke i John Deere – wspólnie działania na rzecz wsparcia edukacji.

31.03.2020

Mobilne Stanowisko Szkoleniowe (MSS), które pomoże uczniom zdających mechatronikę. Sprzęt powstał na podzespołach John Deere.

Oto premiera urządzenia, na którym można uczyć programowania pracy na sprzęcie rolniczym z wykorzystaniem technologii ISOBUS i GPS. Zaprezentowane było podczas warsztatów „Agrotronika i rolnictwo precyzyjne – najnowsze rozwiązania” zorganizowanych przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie we współpracy z John Deere Polska.
– To cykliczne warsztaty, które organizujemy co roku dla nauczycieli techniki rolniczej – podkreślił Marek Rudziński z KCER w Brwinowie.

Mobilne Stanowisko Szkoleniowe

MSS – czyli Mobilne Stanowisko Szkoleniowe skonstruowano w oparciu na sprzęcie John Deere. Ma ono:

  • wyświetlacz uniwersalny 4240,
  • kierownicę AutoTrac Universal 300,
  • odbiornik StarFire 6000,
  • gniazdo ISOBUS.

Całość wraz z akumulatorem mieści się w estetycznej zabudowie na kołach z zamykanymi schowkami.

Zespół Szkół nr 1 Biała Piska

Praca nad urządzeniem trwała ponad 1,5 roku. Dokumentację MSS opracował Tomasz Wysocki przy wsparciu dyr. Dariusza Charubina – panowie są z Zespołu Szkół nr 1 w Białej Piskiej. Projekt biznesowo wspiera Sebastian Bartkowicz z Fricke Mrągowo.

Mobilne Stanowisko Szkoleniowe zamiast ciągnika!

Zespół Szkół nr 2 w Białej Piskiej wraz z firmą Fricke Mrągowo i John Deere Polska stworzyły Mobilne Stanowisko Szkoleniowe, które symuluje pracę ciągnika i można je połączyć z maszyną za pomocą ISOBUS. Urządzenie nie zastąpi ciągnika podczas szkolenia traktorzystów, ale umożliwia szkolenie większej grupy uczniów. Służy także do egzaminowania.

Postęp techniczny, jaki obserwujemy w ciągu ostatnich kilku lat w rolnictwie, wymaga ciągłego szkolenia traktorzystów i operatorów maszyn. Szkoły rolnicze dysponują określonym sprzętem, ale zazwyczaj jest go za mało na kilkunastu uczniów w grupie. Biorąc pod uwagę fakt, że na szkolenie z zakresu obsługi terminala do kabiny ciągnika można jednorazowa zabrać jednego ucznia, to taki sposób szkolenia jest mało efektywny.

Pomysł Tomasza Wysockiego

Ten problem rozwiązano w Zespole Szkół nr 1 w Białej Piskiej. Nauczyciel przedmiotu Agrotronika – Tomasz Wysocki – opracował Mobilne Stanowisko Szkoleniowe, na którym można w sposób praktyczny nauczyć kilku uczniów/studentów jednocześnie.

Mobilne Stanowisko Szkoleniowe

Stworzenie Mobilnego Stanowiska Szkoleniowego było możliwe przy współpracy z Fricke w Mrągowie – dilera marki John Deere. To na bazie rozwiązań amerykańskiego producenta powstało urządzenie MSS. Na zabudowanym wózku, gabarytami podobnymi do wózka sklepowego, zamontowano 8–calowy wyświetlacz John Deere 4240 w wodo– i pyłoszczelnej obudowie, odbiornik StarFire 6000, kierownicę AutoTrack Uniwersal 300 oraz gniazdo ISOBUS. Całość ma na celu symulowanie pracy w ciągniku bez użycia samego ciągnika. Odbiornika StarFire 6000 połączony z wyświetlaczem i kierownicą, śledzi sygnał z 3 satelitów jednocześnie, dzięki czemu oferuje sygnał korekcyjny z dokładnością prowadzenia agregatu do 15 cm. Podczas pchania MSS przez jednego z uczniów, kierownica AutoTrack imituje ruchy układu kierowniczego podczas naprowadzania ciągnika na wybraną ścieżkę. W tym czasie terminal 4240 oferuje pełną funkcjonalność, taką samą jak w ciągniku podczas prac polowych.


Szkolenia i egzaminy

MSS jest przydatne w szkoleniu uczniów i studentów, obejmującym kwalifikację zawodową „Eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie”, wg starej (MG–42) i nowej (Rol–08) podstawy programowej. Co istotne, na urządzeniu można przeprowadzać nie tylko szkolenia, ale również egzaminy.


MSS w ofercie Fricke Mrągowo

Oprócz anteny, terminala i kierownicy marki John Deere urządzenie MSS ma także własne zasilanie, w postaci akumulatora. Mobilne Stanowisko Pomiarowe jest dostępne w ofercie firmy Fricke z Mrągowa za pośrednictwem Sebastiana Bartkowicza. Cena urządzenia wynosi 60 tys. zł netto, a w cenie zawarta jest dostawa oraz szkolenie z obsługi urządzenia.

Podczas targów Polagra Premiery z urządzeniem MSS można było zapoznać się na stoisku Profi. Przez dwa dni gościliśmy twórcę Tomasza Wysockiego z Zespołu Szkół nr 1 w Białej Piskiej, dyrektora tej szkoły – Dariusza Charubina oraz Sebastiana Bartkowicza z Fricke Mrągowo.