W 2021 roku firma Agrihandler nawiązała współpracę z Francuskim producentem maszyn Naio Technologies

16.01.2023

Ten startup z Toluzy od 11 lat opracowuje, projektuje i sprzedaje autonomiczne roboty dla rolnictwa w ścisłej współpracy z rolnikami. Głównym zadaniem urządzeń jest rozwiązanie problemu niedoboru pracowników w gospodarstwach rolnych, zmniejszenie uciążliwości wysiłku fizycznego i ograniczenie stosowania chemicznych środków chwastobójczych.

Autonomia dla robota rolniczego oznacza możliwość pozostawiania go samodzielnie na polu aby mógł zająć się powtarzalną, monotonną pracą szczególnie uciążliwą dla człowieka taką jak plewienie czy sianie.

W tej chwili Naio Technologies posiada w swojej ofercie cztery autonomiczne roboty.

OZ – (przeznaczony do upraw warzywniczych, szkółkarskich, ziół itp. – uprawianych na polu jak i pod osłonami)

DINO – (przeznaczony dla posiadaczy wielkopowierzchniowych upraw warzywnych)

TED –  ( przeznaczony do prac w winnicach)

Najnowszym urządzeniem Firmy Naio jest robot Orio. Zaskakuje on nie tylko swoją funkcjonalnością ale i wymiarami. Jest w stanie pracować na jednym ładowaniu do 10 godzin i zastąpić pracę kilkudziesięciu ludzi. Dzięki mnogości osprzętu znajdzie zastosowanie nie tylko w uprawach warzywniczych ale i szkółkarskich czy rolnych. Zastosowana w nim technologia pozwala na samodzielną pracę na wyznaczonym obszarze bez nadzoru człowieka. Firma Naio Technologies przedstawiła swoje nowe dzieło w siedzibie swojej firmy. Można było zobaczyć zwrotność i funkcjonalność Orio oraz kompatybilność z istniejącymi na rynku narzędziami rolnymi.

Agrihandler w czerwcu 2022 r. jako pierwszy w Europie otrzymał egzemplarz Orio, który był udostępniany na liczne pokazy i zobaczyć można go było na największych imprezach i targach branżowych. Liczne rozmowy i testy z klientami zainteresowanymi robotami autonomicznymi zaowocowały sprzedażą robota ORIO do Lasów Państwowych. Nasza firma jako pierwsza na świecie sprzedała ten sprzęt Nadleśnictwu Podanin. Maszyna będzie pracowała w szkółce leśnej z pielnikami, siewnikami, rozsiewaczem do nawozów i innymi narzędziami.